Poznaj sposoby na cichą sypialnię
Czy wiesz, że pewien angielski kot o imieniu Merlin w czasie mruczenia wydaje dźwięki o głośności 67 decybeli? Ten rekord udokumentowano w księdze Guinnessa jako najgłośniejsze mruczenie na świecie. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była oazą spokoju, wszelkie głośno mruczące koty są niewskazane. Oprócz tego warto otoczyć się pięknymi materiałami jak np. drewniane deski na podłodze pozwalające uchronić się przed hałasem.
W ciągu całego życia spędzamy ok. 25 lat na spaniu. To niebagatelna liczba, dlatego zadbanie o komfortowy wypoczynek należy do naturalnych potrzeb człowieka.
Mieszkasz w hałaśliwej okolicy? A może masz wyjątkowo lekki sen i każdy, nawet najdrobniejszy szmer jest w stanie Cię obudzić? Na początku warto zwrócić uwagę na ściany w Twojej sypialni, a te powinny zostać wyciszone wełną mineralną. Możesz zamontować również sufit podwieszany, którego przestrzeń między sufitem właściwym będzie wypełniał materiał izolacyjny. Duże znaczenie mają też podłogi i drzwi. Jakie materiały do nich wybrać? Podpowiadają eksperci Dobre Dla Domu.
Cicha podłoga w sypialni – drewniane deski czy panele?
Wybór desek z litego drewna to prosty sposób na ciepłą podłogę. Jak sprawić, żeby była także cicha? Istotny jest sposób montażu, a mianowicie przyklejenie desek (ewentualnie paneli) do podłoża. Dzięki temu unikamy charakterystycznego dla podłóg pływających, najczęściej wykonywanych z paneli, głuchego odgłosu podczas chodzenia. Owszem – montaż przez przyklejenie wymaga więcej czasu, dlatego jeżeli zdecydujesz się na prostsze rozwiązanie, czyli panele w formie podłogi pływającej, nie zapomnij o wybraniu tych z systemem wyciszającym. Warto także położyć na nich dywan, ponieważ pomoże zniwelować odgłosy kroków i ponadto doda przytulności wnętrzu, co jest szczególnie pożądane w sypialni.
Podłoga będzie dobrze chroniła przed dźwiękami, jeśli dobierzesz odpowiedni podkład jak płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego, zapewniające właściwą izolację akustyczną oraz termiczną.
Oprócz podłogi na poziom hałasu w sypialni wypływają mają materiały, które pochłaniają dźwięki. Należą do nich chociażby wymienione wyżej dywany, a także grube zasłony. Jeżeli pokój, w którym śpisz, znajduje się od strony ruchliwej ulicy, rozważ montaż rolet zewnętrznych – pozwolą odciąć się od uporczywych dźwięków.
Piękne i ciche ściany oraz drzwi do krainy relaksu
Żeby do sypialni nie dochodziły dźwięki z innych pomieszczeń w domu, konieczne są drzwi. Najskuteczniej przed hałasem, a także światłem z korytarza ochronią drzwi pełne bez przeszkleń. Najlepszym sposobem na naturalne wykończenie wnętrza, jak również izolację będą drzwi z litego drewna. Gdy już odetniesz się od codzienności w swojej sypialni, nie chcesz chyba, żeby zza ściany – zwłaszcza tej, na której stoi łóżko – dochodziły odgłosy ulubionego serialu Twojej córki lub gry komputerowej syna.
Na szczęście nie musisz korzystać z zatyczek do uszu, ponieważ istnieje na to skuteczniejszy i na dodatek modny sposób w postaci paneli ściennych z naturalnym rysunkiem drewna. Arktyczny jesion, złota sosna, wyrazista wiśnia, a może pełna łagodności grusza? Taka dodatkowa warstwa izolacyjna (panele ścienne mają grubość od 6,4 do 9 mm) to oryginalne wykończenie sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, rustykalnym, klasycznym oraz – co równie cenne – wzmocnienie cienkiej ściany.
Piękna i cicha sypialnia to nie sen. Wystarczy, że zadbasz, by otoczyły Cię materiały wysokiej jakości – na podłodze oraz ścianach. Wszystko, czego potrzebujesz – drewniane deski, panele na podłogi i ściany oraz drzwi – znajdziesz w jednym miejscu, które zawsze jest Dobre Dla Domu.