Naprawa trawnika przy pomocy wertykulatora

21sie - by ogrodnik - 0 - In Sprzęt

Każdy posiadacz trawnika z czasem może zauważyć, że jakość trawy gwałtownie się obniża, a trawnik traci swoje wartości estetyczne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pojawienie się zbitej warstwy kłaczy i pędów, która jest nazywana filcem. Warstwa ta utrudnia dostęp do wody i powietrza, a przez to ogranicza dostęp do substancji odżywczych korzeniowi. Wertykulacja niszczy filc poprzez usuwanie martwych części i rozluźnia glebę.

Zadania wertykulatorów
Wertykulatory to narzędzia wyposażone w noże, które pionowo przecinają warstwę filcu oraz nacinają podłoże. Taki zabieg rozluźnia glebę oraz napowietrza, a woda ma ułatwiony dostęp do korzeni. Wertykulacja sprawia, że trawa rośnie i rozkrzewia się lepiej.


Używanie wertykulatorów niszczy też mchy oraz inne chwasty, które są płytko zakorzenione, zapobiegając tym samym utracie światła i substancji odżywczych przez trawę.


Koszenie pionowe trawnika, bo właśnie tak jest nazywana wertykulacja, polega na nacinaniu za pomocą noży urządzenia, powierzchniowej warstwy trawnika. Po procesie pozostają otwory, które można wypełnić podłożem na bazie torfu.

Wertykulator

Wybór odpowiedniego sprzętu
Wybierając wertykulator warto rozważyć trzy podstawowe kwestie, czyli powierzchnię trawnika oraz do niej dostosować napęd urządzenia i sprawdzić związek pomiędzy ceną a jakości urządzenia.
Uwzględniając te parametry z łatwością można znaleźć urządzenie idealnie pasujące do własnego trawnika oraz nie nadszarpujące zbytnio kieszeni. Nie wart przepłacać za słaby jakościowo sprzęt.

ogrodnik

Leave a Reply