Jak usunąć zaschnięte plamy i inne zabrudzenia z drewnianej podłogi?

Podłoga drewniana jest ozdobą każdego domu i mieszkania, pod warunkiem, że obchodzimy się z nią odpowiednio. Nie chodzi jednak o to, żeby jedynie czyścić znajdujący się na niej dywan. Pielęgnacja nie sprowadza się wyłącznie do odkurzania, chodzi w niej również o błyskawiczne usuwanie plam. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co wtedy robić?

Pielęgnacja podłogi

Podłoga może być wykonana z drewnianych desek lakierowanych lub olejowanych i od tego zależy sposób jej konserwacji:

  • W przypadku podłogi lakierowanej, zabrudzenia pozostają na powierzchni podłogi, ponieważ lakier zapobiega ich przenikaniu w głąb.

  • Natomiast plamy na olejowanych podłogach mają tendencję do wnikania w strukturę drewna.

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami i nie zniszczyć struktury desek? Eksperci ze sklepu Dobre Dla Domu mają na to sposoby.

Wełna stalowa i płyn do naczyń – sposób na plamy na podłodze

Czy zdarzyło Ci się, że mimo regularnego mycia na drewnianej podłodze pojawiły się białawe plamy? Ich przyczyną może być woda. Jak sobie z nimi poradzić?

  1. Jeśli plama jest zaschnięta, przetrzyj ją kilka razy delikatną wełną stalową (kupisz ją w sklepach budowlanych) nasączoną olejkiem cytrynowym.

  2. Następnie od razu nasącz czystą ściereczkę denaturatem i ponownie przetrzyj.

Oprócz białych śladów na drewnianej podłodze mogą pojawić się też ciemne kręgi. Oznacza to, że woda zdążyła wniknąć w drewno. Wtedy należy:

  1. zeszlifować problematyczne miejsca,

  2. pokryć zeszlifowane fragmenty warstwą lakieru.

Do plam z np. jedzenia czy napojów, zwykle wystarczy czysta, miękka szmatka, zwilżona wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Zaschnięte tłuste plamy na drewnie – co robić?

Plamy z oleju powinno się natychmiast zbierać z podłogi, ponieważ są trudne do usunięcia. Jeśli tego nie zrobimy, tłuszcz wniknie w drewno i w efekcie pojawi się ciemna plama, która będzie nieestetycznie wyróżniać się na tle całej podłogi.

Jeżeli jednak zdarzy się, że tłuszcz skapnie na drewno, nie ma co rozpaczać, tylko od razu przystąpić do czyszczenia:

  1. Najpierw należy przyłożyć kawałek gazety, bibuły lub papieru śniadaniowego – te materiały wchłoną tłuszcz. Powtarzaj czynność dopóki papier nie wchłonie całego tłuszczu.

  2. Potem wystarczy przetrzeć miejsce wilgotną ściereczką z odrobiną płynu do naczyń.

  3. Jeżeli plama nie daje się zlikwidować w ten sposób, konieczne może okazać się zastosowanie gotowych środków czyszczących.

Chcesz, żeby drewniana podłoga w Twoim domu była piękna przez lata? Pamiętaj o tych kilku rzeczach:

  • do odkurzania używaj wyłącznie szczotek przeznaczonych do drewnianych podłóg,

  • nie przesadzaj z wodą – jeśli myjesz podłogę mopem lub gąbką, wyciśnij je mocno, żeby usunąć nadmiar wody,

  • nie używaj agresywnie działających preparatów (np. wybielaczy, produktów z amoniakiem etc.) – mogą odbarwić drewno i zniszczyć jego strukturę,

  • jeżeli wybrałeś specjalistyczny środek do czyszczenia i obawiasz się, że może zniszczyć podłogę? Użyj preparatu na najmniej widocznym miejscu (np. pod kanapą) i następnego dnia sprawdź, jak zachowało się drewno pod jego wpływem.

  • po czyszczeniu warto nałożyć pastę do podłóg drewnianych (inną do podłóg olejowanych i lakierowanych) lub inny środek, który nie tylko nada połysk, ale również zabezpieczy drewno.

Szukasz nowej, pięknej podłogi drewnianej do swojego domu? Na stronie www.DobreDlaDomu.pl czekają na Ciebie setki propozycji.

2 thoughts on “Jak usunąć zaschnięte plamy i inne zabrudzenia z drewnianej podłogi?”

  1. ja przelatuje tylko moim mopem parowym na połowie mocy i wszystko schodzi, mam od nie dawna taki od Ariete, sa teraz w dobrej cenie BTW

Leave a Reply