Zalety i wady podłogi z drewna egzotycznego

Badi, meranti, merbau, tek, bambus… – te nazwy kryją w sobie tajemnice, egzotyczne pochodzenie i wyjątkowe właściwości. Mimo ich dalekowschodniego pochodzenia możesz cieszyć się ich pięknem, gdziekolwiek stoi Twój dom. Wystarczy, że wybierzesz podłogę z drewnianych desek.

Lubisz przywozić pamiątki z dalekich podróży? Afrykańskie maski, figurki, kolorowe indyjskie tkaniny – a co powiesz na równie egzotyczny i oryginalny dodatek jak deski z drewna egzotycznego?

Zalety i wady podłogi z drewna egoztycznego

Są nie tylko estetyczne, ale również uniwersalne. Egzotyczne podłogi nie muszą wcale pasować wyłącznie do wnętrz stylizowanych na kolonialne czy safari. Dzięki oryginalnemu wybarwieniu wpisują się zarówno w aranżacje nowoczesne, jak i klasyczne.

Zastanawiasz się, czy podłoga z drewna z Azji lub Ameryki Południowej to dobry pomysł? Specjaliści z Dobre dla Domu przyjrzeli się z bliska egzotycznym deskom oraz ich właściwościom.

Podłoga z drewna egzotycznego – zalety

Jaka powinna być podłoga w domu? Wytrzymała, łatwa w konserwacji i piękna. Jeżeli szukasz wyjątkowo odpornych desek drewnianych o niespotykanej kolorystyce, egzotyczne gatunki takie jak bambus, merbau czy tek sprawdzą się w Twoim salonie, sypialni, w gabinecie do pracy – gdziekolwiek zechcesz.

  1. Bogactwo kolorów

Marzysz o podłodze w naturalnym niczym słońce kolorze lub ciemnobrązowym odcieniu jak pnie drzew w lesie tropikalnym? Rozmaite barwy i to namalowane własnoręcznie przez naturę oferują egzotyczne gatunki takie jak tek. Pomarańczowa podłoga? Poszukaj wśród desek z drewna badi. Wolisz jasne, naturalne barwy – wybierz deski bambusowe. Ciekawą alternatywą dla tego drewna jest bambus karmelowy. Powstaje on dzięki poddaniu działaniu ciepła tradycyjnego bambusa, który zawiera w swoim składzie cukier, karmelizujący się i zabarwiający deski. Skusisz się na karmel w swoim domu?

  1. Wytrzymałość

Jedną z najważniejszych zalet drewna egzotycznego jest jego niezwykła wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli masz w domu zwierzęta z ostrymi pazurkami, lubisz chodzić na obcasach i nie chcesz przejmować się śladami, jakie pozostawiają upadające przedmioty, podłoga z desek egzotycznych zniweluje te problemy. Merbau, tek i bambus są twardymi gatunkami, a co za tym idzie – niestraszne im intensywne użytkownie.

  1. Odporność na wodę

Marszczysz brwi na myśl, że zamiast płytek ceramicznych mógłbyś położyć drewniane deski na podłodze w łazience? Wybierz drewno merbau lub tekowe. Te oba gatunki nie nasiąkają wodą, której w każdej łazience jest pod dostatkiem.

Podłoga z drewna egzotycznego – wady

Chociaż jest ich zdecydowanie mniej niż zalet, warto je poznać. To pozwoli Ci wybrać odpowiedni gatunek drewna egzotycznego i cieszyć się piękną podłogą przez lata.

  1. Uwaga na słońce

Niektóre rodzaje drewna są bardziej niż inne podatne na działanie promieni słonecznych. Deski z takich gatunków jak brazylijska jatoba czy południowoafrykańskie doussie brązowieją, a lapacho – uważane za najtwardszy okaz – zyskuje czerwonawy odcień. Merbau wystawiony na silne działanie słońca również wykazuje tendencję do zmiany barwy. Możesz zabezpieczyć drewno, stosując lakiery ochronne. Jeżeli masz salon lub inne pomieszczenie z dużymi przeszkleniami i nie chcesz ryzykować zmiany koloru, lepiej zrezygnuj z tych gatunków drewna.

  1. Temperatura i wilgotność

O ile drewno egzotyczne jest twarde i wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia, o tyle czasem może nie pozostawać obojętne na działania wody lub zmiany temperatury. Gatunki takie jak merbau, tek czy iroko sprawdzą się w łazience i kuchni, ale już itauba, massaranduba oraz bangkirai mogą zacząć się odkształcać.

Ile kosztuje egzotyczna podłoga?

Wbrew pozorom cena desek z egzotycznego drewna nie zawsze jest wyższa niż tych pochodzących z rodzimych gatunków. Trójwarstwowa deska jesionowa to koszt ok. 230 zł za m2, lita deska z bambusa szczotkowanego – ok. 210 zł, a z merbau – ok. 305 zł. Cena podłogi będzie niższa, jeżeli zdecydujesz się na firmowy montaż przez ekspertów.

Twoje mieszkanie zaczyna się od pięknej podłogi. Bogatą ofertę egzotycznych desek drewnianych i równie atrakcyjnych polskich gatunków znajdziesz na stronie www.ddd.com.pl.

One thought on “Zalety i wady podłogi z drewna egzotycznego”

Leave a Reply