Poznaj styl rustykalny i wnętrza inspirowane naturą

Masz dość chłodnych i sterylnych pomieszczeń, w których dominują biel i szarości? Tęsknisz do sielankowych klimatów domu, w którym na podłodze oraz ścianach znajdują się naturalne drewniane deski? Styl rustykalny pozwoli Ci stworzyć nietuzinkowe aranżacje. Zamiast marzyć, zdecyduj się na zmiany i zobacz, jakich dodatków potrzebujesz, żeby na co dzień cieszyć się przytulnością niczym z wiejskiej chatki Twoich dziadków.

Styl rustykalny

Czy wiesz, co znaczy rustic? Słowo to pochodzi z języka angielskiego, a tłumaczy się je jako „wiejski” i „sielski”. To właśnie od niego wziął swoją nazwę styl rustykalny, który sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy za oceanem rozpoczęto produkcję pierwszych prostych mebli z drewna. Dziś nadal jest chętnie stosowany w domach, bo dodaje im wyjątkowego ciepła.

Zobacz, jak zaaranżować wnętrza w rustykalnym klimacie, wykorzystując do tego drewniane deski.

Królestwo drewna – rustykalnie na podłogach i ścianach

Dlaczego naturalne drewno jest tak pożądane w pomieszczeniach inspirowanych wiejskimi chatami? Ten materiał jak żaden inny potrafi wizualnie ocieplić wszelkie pokoje, stanowiąc ich unikatowe wykończenie, ponieważ każde drzewo, z jakiego wykonuje się deski, ma swoją niepowtarzalną barwę, rysunek słoi i sęków. Dzięki temu podłoga z drewna jest nie tylko piękna, ale również oryginalna. Jakie drewno wybrać na podłogę w rustykalnym domu? Najlepsze będą gatunki o ciepłym, ciemnym wybarwieniu, takie jak dąb lub orzech. Drewniane deski sprawdzą się zarówno w salonie czy sypialni, jak i w rustykalnej kuchni – pod warunkiem, że wybierzesz gatunki twarde oraz odporne na działanie wody, jak dąb, klon lub buk. Jeżeli zamiast drewnianych desek zdecydujesz się na panele podłogowe, wybieraj te w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do naturalnego drewna, np. Dębu Rustykalnego.

Co ze ścianami? W rustykalnych wnętrzach wskazane są bielone lub ozdobione drewnem w postaci paneli ściennych. Pokryj nimi całe ściany, a w jednej chwili stworzysz wokół siebie otoczenie jak z góralskiej lub wiejskiej chaty.

Rustykalne meble

Gdy wybrałeś już deski na podłogę lub panele, kolejnym elementem, który pomoże Ci stworzyć klimat rustykalny, są meble. Najlepiej wybrać te zrobione z litego drewna. Zwróć uwagę, by komody i szafki miały proste kształty, bez fantazyjnych zawijasów oraz nadmiernych ozdób. Nie obawiaj się ciężkich, solidnych przedmiotów jak chociażby dębowy stół w salonie. Zwróć też uwagę na wykończenie, które nie musi być perfekcyjne. Przetarcia i spękania, które podkreślają „duszę” mebla i surowy wygląd, są jak najbardziej pożądane.

Styl rustykalny – niezbędne dodatki

Drewno na podłodze i ścianach to rustykalny must-have. Jednak nie zapominaj, że do pełnej sielankowości potrzeba kilku dodatków, nie tylko tych drewnianych. W tym stylu ważne są akcesoria – te sprzed lat lub nowe, ale celowo postarzane. Jeśli dawno nie zaglądałeś na strych, do piwnicy czy starych kufrów, pora nadrobić zaległości. Być może znajdziesz przy okazji porządków kilka rustykalnych perełek, takich jak zegar z kukułką, ręcznie haftowane serwety na stół, żelazko z duszą czy bujany fotel. Pomyśl też o ceramicznych i żeliwnych naczyniach, które ozdobią nie tylko rustykalną kuchnię, lecz także salon. Nie zapominaj o obrazach olejnych przedstawiających sielskie scenki rodzajowe. Bez problemu powiesisz je na ścianie, na której są panele drewniane.

Zobacz, jak piękne i ciepłe jest naturalne drewno; trwałe na lata, a przy tym nigdy nie wychodzi z mody. Urządź swój przytulny, sielankowy dom z pomocą desek oraz paneli ściennych. Najlepsze rodzime gatunki drewna znajdziesz w ofercie Dobre Dla Domu.

Leave a Reply