Egzotyczne czy z europejskim rodowodem – jakie drewno wybrać na podłogę?

Co mają wspólnego zagraniczne wakacje i wyjazd nad polskie morze z aranżacją mieszkania? Urlopowy dylemat, który dotyka co roku wielu Polaków, można porównać do dywagacji, czy lepsza jest podłoga z drewna europejskiego czy egzotycznego. Nie pozwól, żeby decyzja o tym, jakie drewno znajdzie się na podłodze w domu, wykończyła Ciebie i Twoich bliskich. Poznaj różnice i wybierz drewniane deski idealne pod Twoje potrzeby.

Podłogi egzotyczneDlaczego tak często marzymy o meblach i naturalnym wykończeniu podłogi nie tylko w klasycznych wnętrzach, lecz także tych nowoczesnych?

Lite drewno jest niezwykle efektownym i trwałym materiałem, który wprowadza wyjątkowy klimat do salonu oraz sypialni. Coraz częściej wykorzystuje się je także na podłogach w kuchni oraz w łazienkach. Jednak takie drewno musi wyróżniać się określonymi właściwościami. Chcesz wybrać odpowiednie drewniane deski na podłogę?

Zobacz, czym różnią się między sobą gatunki egzotyczne i europejskie.

Twardy zawodnik – buk czy bambus?

Podłoga w domu powinna być twarda, czyli odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. To szczególnie ważne, jeśli masz w domu zwierzęta lub małe dzieci. Twardość i wytrzymałość liczy się także w miejscach szczególnie narażonych na intensywne eksploatowanie, jak ciągi komunikacyjne czy przedpokój. Większość gatunków drewna egzotycznego wyróżnia się bardzo dużą twardością – są to azjatyckie merbau, bambus i tek, a także amerykańska jatoba. Wśród europejskich przedstawicieli znajduje się nieco mniej wytrzymałych gatunków, a najtwardsze okazy to dąb, buk oraz jesion. Popularne sosny, świerki czy jodły należą niestety do bardzo miękkich i lepiej zrezygnować z nich na podłogach. Zamiast tego można je wybrać na panele ścienne.

Dla tradycjonalistów i poszukujących kontrastów – wielobarwne gatunki drewna

Jeżeli szukasz drewnianych desek o jasnym i naturalnym wybarwieniu, znajdziesz je głównie wśród europejskich gatunków oraz kilku egzotyków jak bambus. Dla osób, które zastanawiają się nad oryginalną podłogą z bardzo ciemnego, wręcz czarnego drewna lub dla kontrastu – miodowego, różnorodne kolory oferuje egzotyczne drewno tekowe. Chcesz mieć w salonie podłogę w kolorze dojrzałej pomarańczy? Wybierz deski z afrykańskiego drewna badi.

Pamiętaj jednak, że egzotyczny surowiec o tak rozmaitych barwach bywa niekiedy wrażliwy na działanie promieni słonecznych i może zmieniać barwę. Pod wpływem słońca merbau, brazylijska jatoba i południowoafrykańskie doussie mają tendencję do brązowienia, a amerykańskie lapacho, nazywane diamentowym drewnem – przybierania czerwonawego odcienia. Na szczęście łatwo chronić drewno przed zmianą barwy przy pomocy lakierów.

Drewno egzotyczne – lepsze do wymagających wnętrz

Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, żeby drewno mogło znaleźć się w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć i zmienna temperatura. Dziś nie musisz już kłaść na podłodze i ścianach płytek przypominających naturalny rysunek drewna, ponieważ masz do dyspozycji wytrzymałe deski drewniane. W starciu między reprezentantami z egzotycznych krajów a europejskimi gatunkami wygrywają zdecydowanie te pierwsze. We wnętrzu do kąpieli efektowne wykończenie podłogi zapewni merbau, iroko i tek – nie nasiąkają one wodą, a tej przecież w łazience nie brakuje. Możesz je również zastosować w kuchni. Unikaj natomiast itauby, massaranduby oraz bangkirai – te drewna mogą ulegać odkształceniom w warunkach dużej wilgotności. Pamiętaj też, że na podłogę w łazience lepiej położyć lite drewno niż warstwowe.

Eleganckie, trwałe i tworzące ciepłe wykończenie każdego wnętrza – za to właśnie ubóstwiasz naturalne drewno. Zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek, oprócz koloru zwróć uwagę na właściwości. Wysokiej jakości deski z naturalnego drewna znajdziesz w sklepie Dobre Dla Domu.

Leave a Reply