Drewno w łazience – sposób na elegancję i niebanalną aranżację

Uwielbiamy je na podłodze w salonie, w formie masywnych lub lekkich mebli, okiennych ram, ściennych dekoracji i wreszcie radośnie buzujące w kominku w czasie chłodnych wieczorów. Drewno jest uniwersalnie piękne, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zastąpieniem nim płytek ceramicznych w łazience. A Ty co o tym myślisz?

Drewniana podłoga w łazience to ciepła i elegancka aranżacja oraz komfort, którego nie dają zimne płytki podłogowe.

Zanim zdecydujesz, że chcesz przywołać we wnętrzu przytulność i styl prosto z natury, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru drewna do łazienki.

Drewno w łazience

Krajowe czy egzotycznie – jakie drewno do łazienki?

Do wnętrza, w którym często panują iście tropikalne warunki, najlepsze będzie wytrzymałe lite drewno o jak najniższym współczynnik skurczu i dużej stabilności. Co to znaczy? Wskaźnik informuje o tym, jak intensywnie drewno „pracuje”, czyli odkształca się pod wpływem wody i wilgoci. Im mniej, tym lepiej. Drewno egzotyczne wyróżnia się twardością, a dzięki obecności naturalnych olejków i żywic – niskim współczynnikiem skurczu oraz odpornością na wodę. Najlepsze do łazienki będą deski z gatunków egzotycznych ze współczynnikiem poniżej 9,5%, takie jak:

  • tek,

  • merbau,

  • iroko,

  • doussie.

Równie dobrze sprawdzą się lapacho, badi, wenge, jatoba i cedr. Wybierając drewniane deski podłogowe, możesz zdecydować się na rodzime gatunki, które jednak będą miały wyższy współczynnik skurczu – najtwardszy dąb 12%, a buk 18%. Wśród polskich drzew na uwagę zasługuje również modrzew i jesion.

Drewno w łazience – nie tylko na podłogę

Zamiast zimnych płytek ceramicznych, które tylko imitują drewno, możesz pozwolić sobie na naturalny materiał zarówno na podłogę, jak i ściany. Wykorzystaj drewniane panele ścienne lub deski. Ozdobione nimi ściany będą pasować do nowoczesnej i klasycznej stylizacji wnętrza. Ciekawym zabiegiem jest też połączenie drewna z płytkami ceramicznymi. Jeżeli obawiasz się, że codzienny prysznic nie będzie korzystny dla drewna na ścianie, połóż na tej części płytki.

Olej czy lakier – jak wykończyć drewno w łazience, żeby się nie wykończyć?

Bez względu na to, czy masz w łazience deski z drewna egzotycznego, czy rodzimych gatunków, zabezpieczenie przed działaniem wody to konieczność. O ile lakier lepiej sprawdzi się do drewnianych paneli na ścianie, o tyle deski na podłodze skuteczniej zabezpieczysz przez olejowanie. Lakier bowiem może spowodować, że podłoga stanie się śliska, gdy znajdzie się na niej woda, a to – jak wiadomo – nie sprzyja komfortowi w łazience.

Olej natomiast wnika głęboko w strukturę drewna, nie pęka jak lakier oraz nie ma tendencji do zmiany koloru. Pamiętaj jednak, że po olejowaniu drewniana podłoga może odrobinę ściemnieć. Zaimpregnowanie olejem drewna zapewni także estetyczne wykończenie podłogi, która zyska satynowy, delikatny połysk. Oprócz desek zabezpiecz przed wnikaniem wody także spoiny między nimi. Służą do tego elastyczne tworzywa izolujące – elastomery.

Jeśli marzysz o wyjątkowej łazience, w której królują naturalnie piękne materiały, nie obawiaj się spełnić swoich pomysłów na aranżacje. Najlepsze drewno egotycznych i rodzimych gatunków znajdziesz w sklepie Dobre dla Domu.

Leave a Reply